• Hejného metóda vyučovania

• VÝSLEDKY DETÍ UČIACICH SA HEJNÉHO METÓDOU

Naučí sa moje dieťa všetko, čo bude potrebovať?

Hejného metódou prešlo desaťtisíce detí na prvom stupni, ktoré sú teraz na druhom stupni, niektorí na strednej škole. Mnohí, ktorí absolvovali výuku prof. Hejným v 80. rokoch minulého storočia, sú úspešní vo svojej kariére v komerčnej i akademickej sfére.

Tí všetci sa museli s prechodom na vyšší stupeň, kde sa Hejného metódou neučilo, vyrovnať. Sledovania potvrdzujú, že deti dôsledne vedené metódou skutočne majú schopnosti, ku ktorým cielime a nemajú problém ani s jednotnými prijímacími skúškami na stredné školy, ktoré sú svojou koncepciou podobné štátnej maturitnej skúške.

Dokonca Národní ústav pro vzdělávání a Česká školní inspekce nezávisle na sebe pri skúmaní výsledkov v medzinárodnom testovaní TIMSS 2015, ktoré testuje iba niektoré v úvode deklarované ciele, konštatovali, že žiaci učiteľov, ktorí učia podľa učebníc prof. Hejného, mali v priemere lepšie výsledky ako ostatní.

Ako poznám, že učiteľ učí dobre?

• Prvým predpokladom je, že si tento spôsob sám zvolil a nebol mu nariadený. Dieťa by malo mať pozitívny vzťah k hodinám matematiky. Ak máte pochybnosti, skúste si o nich pohovoriť priamo s učiteľom.
            • Dieťa by malo byť schopné vyriešiť v každej úlohe aspoň variant A, väčšinou variant B, naopak, nevadí, ak niektoré varianty (napr. E, F) nevyrieši – tie sú často určené pre rozvoj detí, ktoré sú v danej oblasti trochu vpredu.