• Šikanovanie

          • "ENVIROPROJEKT 2022"

          • financovaný z MŠVVaŠ SR pod názvom „Nevozte nás ráno autom, prídeme na bicykli!“

            Cieľom projektu bolo preventívne pôsobiť na žiakov vo výchovno-vzdelávacej činnosti a poukázať na aktivity vhodné pre pohyb človeka a ochranu našej planéty.
            Zvýšiť informovanosť a záujem žiakov v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia a rozvíjať zručnosti a vedomosti žiakov potrebné pre ich uplatnenie v environmentálnych trendoch a usmerniť ich myslenie tak, aby pohyb bez automobilových dopravných prostriedkov na zdravom vzduchu vnímali pozitívne a uplatňovali ho v praxi.

            Prioritné témy rozvojového projektu sú:
            Doprava na bicykli alebo kolobežke do školy. (Zhotovenie prístrešku na bicykle a kolobežky)
            Vytvoriť a starať sa o Oázu pokoja v areáli našej školy. Cieľom týchto aktivít je podporiť pohybovú aktivitu žiakov a viesť ich k spolupráci, tolerancii pri skupinovej práci ako aj k utužovaniu ich kamarátskych vzťahov.    

                            

          • ZDRAVIE A BEZPEČNOSŤ NA ŠKOLÁCH

          • Názov projektu: Keď nie si on-line, nie si TRENDY...?!

            Téma: Odstraňovanie zdraviu škodlivých vplyvov a prevencia rizikového správania – šikanovanie/  kyberšikanovanie

            Cieľ projektu:

            • cieľom projektu je preventívne pôsobiť na žiakov, ktorí sú ohrozenou skupinou v problematike kyberšikanovania a poukázať na výhody ale aj riziká používania nových informačno-komunikačných technológií ďalej len IKT,
            • zvýšiť komunikačnú gramotnosť žiakov, ktorá skvalitní ich ochranu pred možnými rizikami v tejto oblasti, rozvíjať zručnosti a vedomosti žiakov potrebné pre ich uplatnenie v komunikačných trendoch,
            • usmerniť ich myslenie tak, aby moderné komunikačné technológie využívali pozitívne a neubližovali druhým.
          • VIRTUÁLNY PRIATEĽ – OZAJSTNÝ PRIATEĽ

          • Jedným z hlavných cieľov projektu „Virtuálny priateľ – ozajstný priateľ?“ je snaha preventívne pôsobiť na žiakov, poukázať na pozitíva i riziká používania súčasných prostriedkov IKT. 

            V rámci projektu sú naplánované rôzne aktivity ako :

            1. Workshop s odborníkom na médiá- Vysokoškolský pedagóg z Katedry žurnalistiky v Ružomberku  p. Pavol Izrael, prezentoval našim žiakom a aj pozvaným gymnazistom pozitíva a negatíva spojené s používaním médií. Zaujímavo porozprával o mediálnej gramotnosti, bezpečnosti na súkromných sieťach, o počítačových hrách, rizikovom obsahu v internete (stránky podporujúce škodlivý životný štýl, pornografia, kult tela) a jeho možnom dopade na život jednotlivca. 
            2. Výtvarná súťaž- Vo svojich prácach žiaci stvárňovali hlavnú myšlienku projektu - Virtuálny svet.                                                             
            3. Športový deň- Pohyb a športové aktivity majú na našej škole dostatočne vytvorené podmienky na ich rozvoj. V rámci projektu „Virtuálny priateľ – ozajstný priateľ?“ sme zrealizovali stolnotenisový turnaj žiakov 2. stupňa. Naším zámerom bolo zapojenie žiakov do zážitkovej aktivity, ktorá prinesie pozitívnu zmenu v ich správaní, komunikácii a upevní priame sociálne kontakty a reálny pohľad na pohybovú aktivitu a jej vplyv na medziľudské vzťahy.

              Vďaka finančnej podpore Nadácii Orange sme pre našich žiakov mohli nakúpiť športové náradie ako stolnotenisové rakety, loptičky, sieť a iné športové potreby. Za športový výkon, ktorí žiaci predviedli, boli odmenení zdravými cereáliami, džúsom, ovocím.                                                                                .                                                                                   

            4. Súd Zvolen- Žiaci 8.ročníka sa v rámci podpory projektu Nadácie Orange zúčastnili exkurzie na Okresnom súde vo Zvolene. Aby žiaci mali predstavu ako funguje súdna moc v našom štáte zúčastnili sa priameho trestného pojednávania vo veci ublíženia na zdraví, kde videli priame následky páchania trestných činov. Išlo nám aj o ich prevenciu z oblasti rizikového správania sa na sociálnych sieťach, ktorú nám poskytla pani sudkyňa sprostredkovaním informácií z konkrétnych prípadov z praxe.

            5. Práca v teréne- Siedmaci sa vybrali do ulíc nášho mesta, kde uskutočnili anketu s občanmi o virtuálnom svete. Pýtali sa ich na tieto otázky:

            • koľko hodín by mali 12r. deti tráviť na internete,

            • čo deti najviac ohrozuje na internete,

            • ako kontrolujú činnosť svojich detí na internete.

            Reakcie občanov nahrávali s ich súhlasom do tabletov. Takýmto zážitkovým učením rozvíjali komunikáciu, spoluprácu, schopnosť triediť informácie ako aj uprednostnenie priamej komunikácie pred počítačovou.

             

          • PROJEKT NADÁCIE ORANGE ŠKOLY PRE BUDÚCNOSŤ

          • "Život nie je komiks"

            Projekt je zameraný na prevenciu v oblasti používania komunikačných technológií. Jeho cieľom je ukázať žiakom, čo moderné komunikačné technológie môžu spôsobiť, ak sa využívajú nezodpovedne a ľahostajne, a zároveň naučiť žiakov využívať tieto technológie rozumne a s mierou tak, aby im slúžili a nie aby "oni boli ich otrokmi".

            Aktivity projektu:

            1. Beseda o prevencii (CPPPaP)
            2. Tvorba komiksov (VYV, INF...)
            3. Divadelné predstavenie (Divadlo Maska - Zvolen)

             

          • "ZDRAVIE A BEZPEČNOSŤ NA ŠKOLÁCH"

          • Život nie je komiks, ale ... !

            Jednou z priorít rozvojového projektu je prevencia problémového a rizikového správania sa žiakov v školskom a mimoškolskom prostredí.

            Cieľom projektu „Život nie je komiks, ale ... !“ je zapojenie žiakov do aktivít smerujúcich k prevencii negatívnych  javov ako sú:

            • Šikanovanie
            • Sklony žiakov k agresivite
            • Záškoláctvo
            • Prejavy extrémizmu
            • Kriminálne konanie
            • Delikvencia mladých ľudí

            Cieľ projektu sa napĺňal v týchto konkrétnych krokoch:

            • Upevniť povedomie žiakov o vonkajších a skrytých formách rizikového správania žiakov    a možnostiach ochrany pred takýmto správaním.
            • Vedieť rozpoznať varovné príznaky šikanovania v kolektíve.
            • Podporiť sebavedomie a motiváciu žiakov v boji a odporu voči rizikovému správaniu.
            • Informovanosťou žiakov pripieť k správnym riešeniam a postupom pri riešení rizikových situácií, zároveň využiť ich doterajšie skúseností z rizikových situácií.
            • Podporiť v žiakoch prirodzený odpor k rizikovému správaniu.

            Aktivity na dosiahnutie cieľa:

            1. Školská informačná kampaň "Povedzme si pravdu" - Táto aktivita zahŕňa diskusné fórum o problematike rizikového správania s odborníkmi z oblasti psychológie, trestného práva, sociológie a pod. formou besied a prednášok. Vo verejných priestoroch školy sa vytvoril informačný kútik o projekte, aktivitách a dosiahnutých výsledkoch. Súčasťou informačného kútika bola schránka „Povedzme si pravdu“, kde žiaci vkladali svoje postrehy, skúsenosti, nápady.
            2. Výtvarno – grafická súťaž: „Školský komiksový príbeh“ - Žiaci s pomocou výtvarných techník alebo grafických programov v počítači navrhli vlastný školský komiksový príbeh. Dej príbehu mal zobrazovať rizikovú situáciu, jej priebeh a riešenie. Žiaci si pomenovali vlastných komiksových hrdinov, kladné aj záporné postavy.
            3. Fotografická súťaž „Čo sa nedá kúpiť ...“- Hlavnou myšlienkou súťaže bolo fotografické zachytenie momentov života, ktoré ho robia krásnym aj bez peňazí. Cieľom je ukázať nekonzumnú stránku života, nemateriálne hodnoty, ľudské vzťahy tak, ako ich vnímajú žiaci. Snímky aj s komentárom autorov vytvorili záverečnú výstavu. Porota zostavená z našich učiteľov výtvarnej výchovy a výchovy umením vyhodnotila výsledné fotografie a žiaci boli odmenení cenami – školskými pomôckami.
            4. Výstava pre verejnosť – „Život nie je komiks, ale ...“- Verejne prístupná výstava bola nainštalovaná v priestoroch školy. V spojitosti s príjemnou predvianočnou atmosférou naši žiaci odprezentovali svoje práce pre učiteľov, žiakov iných škôl, zástupcov mesta a návštevníkov. Cieľom výstavy bolo nielen zhrnutie celého projektu, ale aj vyvolanie záujmu o problematiku rizikového správania sa detí do budúcnosti.