RODIČ A HEJNÉHO METÓDA
V triede, do ktorej chodí vaše dieťa, bola zvolená výuka matematiky Hejného metódou. Radí sa medzi tzv. konštruktivistické prístupy k vyučovaniu, ktoré sa v rôznych obmenách používajú i v zahraničí. Ich podstatou je to, že matematické pojmy, vzťahy i postupy si žiaci odhaľujú sami. V škole je rozhodujúcim činiteľom učiteľ. Ten je zodpovedný za to, aby pripravil každému žiakovi vhodné prostredie pre učenie a ponúkol mu jemu primerané podnety v zóne jeho najbližšieho rozvoja.
Pri výuke matematiky Hejného metódou učiteľ ponúka žiakom primerané úlohy tak, aby každý žiak mal možnosť zažiť radostný okamih objavu. Podporuje spoluprácu žiakov. Ak ide o poznávanie matematiky, snaží sa držať stranou. Nepoučuje, neradí, na prípadné chyby žiakov neupozorňuje. Väčšinu chýb si trieda opraví sama. Ak sa to nedarí, dá triede úlohu, ktorá ich na chybu upozorní. Takto učiteľ moderovaním výuky postupne vedie triedu k deklarovaným cieľom.
Aká je teda rola rodičov?
Deti sa učia inak matematiku, ako ste sa učili vy. Vaše dieťa nie je konzumentom matematických poznatkov, ono je ich spolutvorcom. Preto, ak sa chcete zapojiť do výukového procesu, môžete si nechať od svojich detí vysvetľovať ako sa čo rieši. Keď sa vám dieťa chváli, že niečo nové v triede objavilo, buďte pozorný poslucháč. Tým, že vám dieťa svoj objav rozpráva, zvyšuje sa jeho intelektuálne sebavedomie a dostáva sa hlbšie do nového poznatku. Na prípadné chyby reagujte otázkou alebo si situáciu vymodelujte z fyzických objektov alebo si zahrajte divadlo, pri ktorom dieťa samé chybu objaví.
Ako môžem dieťaťu pomôcť ?
- Prípadné dlhodobejšie problémy konzultujte s učiteľom.
- Najúčinnejšiu pomoc dá spolužiak, kamarát.
- Ak chcete ponúknuť pomoc s konkrétnou úlohou, je vhodné vrátiť sa k podobnej, už vyriešenej úlohe a nechať si vysvetliť ako túto úlohu vaše dieťa riešilo. Postupne s ním budete môcť riešiť nasledujúce úlohy, pri ktorých riešení sa pokúsite úlohu modelovať, kresliť či zahrať.
- Ak sa budete snažiť dieťaťu čokoľvek vysvetľovať, ženiete ho do pasivity.
- Ste pre dieťa autoritou, od ktorej často preberá fakty bez porozumenia. Dieťa preberie konkrétnu poučku a jeho poznanie tak môže byť narušené. Poučku si naviac nemusí zapamätať správne alebo ju môže použiť v prípade, keď nie je vhodné ju aplikovať.
- Ak robí dieťaťu matematika problémy, hľadajte oblasť, ktorá mu nejde dobre a tam ho primárne podporujte.
Čo ak je dieťa dlhšie choré?
Všeobecne možno povedať, že nevadí, keď dieťa chýba aj dlhšiu dobu. Je to preto, že učebnice nie sú koncipované tak, že sa preberie a následne precvičí nejaké učivo a keď žiak v túto dobu chýba, nemôže zvládnuť ďalšie učivo. Ale sú koncipované tak, že podstatné poznatky prichádzajú pomaly a úlohy sa k nim opakovane po špirále vracajú. Dieťa, ktoré chýbalo, sa k nim teda dostane tiež, možno trochu pozdejšie. Je možné, že si dieťa bude chcieť riešiť úlohy z učebnice samé a tam, kde si nebude vedieť dať rady, požiada spolužiaka o vysvetlenie. Odporúčame ale konzultovať konkrétny prípad s učiteľom.
Je metóda vhodná aj pre deti so špeciálnymi vzdelávacími problémami?
Metóda síce podporuje vlastný zážitok, názornosť a rôzne prístupy k riešeniu, čím napomáha pri riešení niektorých špecifických potrieb, ale tak ako pri iných spôsoboch výuky je niekedy potrebné vyhľadať pomoc odborníka. Grafickú stránku učebníc sme za pomoci odborníka prispôsobili tak, aby bola vhodná aj pre tieto deti.